Ana Sayfa
Üye Girişi
Şifremi Unuttum
Yeni Üye
Fizyoterapi Katalog
Etkinlikler
Etkinlik Talebi
İletişim
Türkiye Fizyoterapistler Derneği Kuruluşudur.
Gündem
Akademik Eğitim
Mesleki Eğitim
Kişisel Gelişim
Öne Çıkanlar
Türkiye Fizyoterapistler Derneği Akademisini Kuruldu.....Türkiye Fizyoterapistler Derneği Üyeli ile Mesleğine ve Geleceğine Yatırım Yap
07-02-2018
Fizyoterapist
433'kez okundu.Fizyoterapist:
Sağlıklı bireyin yaralanmasının önlenmesinde/sağlık durumunun devamlılığının korunmasında, yaşam kalitesinin ve süresinin uzatılmasında önleyici ve koruyucu rehabilitasyonu sağlayan; her türlü yaralanma yada hastalık sonrasında ortaya çıkan hareket bozukluklarında, yaşlılıkta ağrı ve fonksiyon bozukluklarında, fizyoterapiye özel değerlendirme ve tedavi yöntemlerini planlayan ve uygulayan, sağlık ve yaşam kalitesini arttıran uzman sağlık çalışanıdır.

Fizyoterapi mesleğinin  tarihçesi modern anlamda 19 Y.Y.'da İngiltere ve ABD'de, poliomyelit hastalığı ve I. Dünya Savaşı sonrasında başlamıştır. Dünyada yaklaşık 100 yıllık, ülkemizde de 50 yıllık bir geçmişi vardır.

Türkiye’de fizyoterapistlik mesleği, ilk kez Hacettepe Üniversitesi’nde başlamıştır. Onursal Rektör Prof. Dr. İhsan Doğramacı tarafından (Hacettepe Tıp Fakültesinden önce kurulmuştur. ) Hacettepe Üniversitesi Fizik Tedavi ve Rehabilitasyon Yüksekokulu’nun 1961 yılında kurulması ile “Fizyoterapistlik mesleği”nin temeli ülkemizde atılmıştır. Bu okul, sonraki 25 yıl boyunca Türkiye’de fizyoterapist yetiştiren tek okul olmuştur. Daha sonra sırasıyla İstanbul Üniversitesi (1986), Dokuz Eylül Üniversitesi (1993), Pamukkale Üniversitesi (1995), Abant İzzet Baysal Üniversitesi (1996), Dumlupınar Üniversitesi (1997) ve Başkent Üniversitesi’nde (1998) açılan fizik tedavi ve rehabilitasyon bölümlerinden birçok fizyoterapist yetişmiştir.

 Günümüzde özel üniversiteler(Kıbrıs’taki üniversiteler) dahil olmak üzere Türkiye’de toplam 72 üniversitede fizyoterapi okulu bulunmaktadır.

Üniversitelerde okuyan öğrenci sayıları;

4.sınıflarından 3256 öğrenci  (2017 yılında yeni mezun olan fizyoterapist sayısı)

3. sınıflarında 3453 öğrenci fizik tedavi  eğitimi almaktadır. (2018 yılında mezun olacak fizyoterapist sayısı)

2. Sınıflarında 3952 öğrenci fizik tedavi ve rehabilitasyon eğitimi almaktadır. (2019 yılında mezun olacak fizyoterapist sayısı)

1. Sınıflarında 4018 öğrenci fizik tedavi ve rehabilitasyon eğitimi almaktadır. (2020 yılında mezun olacak fizyoterapist sayısı)

şuan  17150 fizyoterapist bulunmaktadır. 

Türkiye'de fizyoterapistler, Türkiye Fizyoterapistler Derneği'nin (TFD) çatısı altında 1969 yılından beri toplanmıştır. Türkiye Fizyoterapistler Derneği; Dünya Fizyoterapi Konfederasyonu'na (WCPT)  üyedir. WCPT'ye 112 ülke üye bulunmaktadır ve 360 000'den fazla fizyoterapist üyesi vardır.

Türkiye Fizyoterapistler Derneğinin resmi web sayfası:  http://www.fizyoterapistler.org/tfd/index.php/en/

Etiketler
Fizyoterapis, Rehabilitasyon, TFD,
Yorum Yaz
Yorumlar
GÜNCEL HABERLER
İLETİŞİM

HAKKIMIZDA

KURUM İLKELERİ

ÇÖZÜM ORTAKLARI

© Copyright 2012 fztakademi.org